2

בטוקדה

batokda

להקת המתופפים של דנסה טרופיקנה מונה מתופפי בטוקדה מהשורה הראשונה בארץ.
המתופפים הם אומנים בעלי ניסיון של שנים וחלקם אף עשרות שנים בתיפוף, נסיון בעבודה מול קהל ותהלוכות. תופי הבטוקדה, המורכבים מסוגים שונים של כלי הקשה בגדלים ובצורות שונות, מתוחזקים בתדירות גבוהה, נשמרים ונצבעים בעת הצורך.

מביני דבר יבחינו, כי מופע בטוקדה של להקת דנסה טרופיקנה, תמיד ישמע כמו שבטוקדה צריכה להישמע. השילוב של המיומנות, זריזות הידיים, הדייקנות, שיתוף הפעולה בין הנגנים המתופפים השונים וחוש הקצב המפותח, כל אלה יצרו עבור האורחים שלכם חוויה אנרגטית מדהימה, ואף לא אגזים אם אומר שהאורחים ירגישו כאילו היו ב"קפיצה" קטנה לקרנבל בברזיל, כי רק השילוב של כל אלה ביחד יוביל אל החוויה הקצבית והאנרגטית שאליה אתם מייחלים.

בטוקדה עם דנסה טרופיקנה

חלק מהרפטואר האומנותי של להקת Danca Tropicana כולל בתוכו את הבטוקדה הברזילאית. זו צמחה לה בראשית שנות ה-50 והשפיעה רבות על המוסיקה והתרבות הברזילאית.

הבטוקדה הברזילאית מהווה הרכב רחב של מתופפים, כשלכל מתופף כלי הקשה אותנטי. קצב התיפוף במקורו הוא קצב הסמבה המוכר לכולנו, והמאפיין את המוזיקה הברזילאית. למול זאת, ניתן להבחין במקצבי בטוקדה שונים המחולקים ומתאפיינים על פי אזורים בברזיל. בצפון מזרח ברזיל נזכה בקצב בטוקדה הנקרא "אולודום". קצב המתאפיין בסגנון סמבה-רגאיי. במרכז ברזיל ובעיקר בריו דה ז'נרו ישנו בטוקדה בקצב סמבה - פאגוד'י.

במסגרת הקרנבל הברזילאי המסורתי, בו מגיעות להקות רחבות מכל ברזיל, יש אפשרות להיחשף לסגנונות רבים של בטוקדה על ידי הרכבים רבים המגיעים משלל בתי ספר לסמבה במדינה. בכל הרכב והרכב מספר שונה של מתופפים בעלי סגנון ייחודי משלהם שבבסיסו קצב סמבה מרקיד.

לבטוקדה הברזילאית קיימים מספר מאפיינים:

  • לבטוקדה קיים מנצח ראשי האחראי על המקצב והסגנון המוזיקלי אותו תנגן כל להקת המתופפים. המנצח עצמו מנגן על כלי נגינה שנקרא רפיניקי. לתוף הרפיניקי עור כפול ומפיק הוא צליל חזק וייחודי הבולט מעל כל שאר הצלילים המופקים בלהקה.
  • לצד המנצח קיים עוזרו – מתופף הקאיישה. הקאיישה הינו תוף מיוחד המפיק צליל מטאלי שמעניק קצב וסווינג לכל הבטוקדה. תפקידו של מתופף זה להעשיר את צלילי המתופפים על ידי הענקת עומק ונפח המייחדים תוף זה. קיימות להקות בהן קיים יותר ממתופף קאיישה אחד.
  • שני מתופפים נוספים הם מתופפי הסורדו. אלו הם תופי הבס המעניקים צלילים נמוכים במסגרת הבטוקדה הברזילאית. תפקיד הסורדואיסטים הוא לשמור על קצב הבטוקדה ובכלל לתת את הטון. צלילים אלו נשמעים כהד המום שמעניק המון עוצמה וכוח ללהקה.
  • כלי הקשה נוספים בבטוקדה הם האגוגו, הגנזה, שוקליו, טמבורין ועוד. אלו מעניקים את הצבע וייחודיות כל הרכב והרכב. כלים אלו מייצרים צלילים גבוהים וייחודיים משאר הכלים שהוזכרו קודם. הנגנים בכלים אלו נחשבים לוירטואוזים יותר ובעלי כושר אלתור יוצא דופן. כלי הקשה אלו מוגדרים על ידי רבים כתכשיטי ההרכב והם מעניקים לה את עושרה ויכולתה להיות מקושטת יותר.

ללהקת Danca Tropicana אמנים ברזילאים אותנטיים מוכשרים, אשר מכירים מקרוב את ז'אנר הבטוקדה העשיר והמיוחד. באמתחתם הופעות רבות מגוונות ומיוחדות של תופים עם המון קצב, חן ואלתור. הבטוקדה של דנסה טרופיקנה מהווה אטרקציה לאירוע, לא רק בעבור קהל שאינו מכיר מוסיקה ברזילאית, כמו גם עבור אנשים רבים חובבי מוזיקה ברזילאית, שבאופן זה יכולים להכיר מקרוב את הייחוד במוזיקה זו ובשוני שלה, המתבטא באזורים שונים ברחבי ברזיל ובאופי הנגנים והמנצח בה.

עוד רעיונות

פנדירו
מדובר בתוף יד קטן המזכיר את תופי המרים שכולנו מכירים. כלי זה בבסיסו הנו תוף בסגנון ערבי אשר הגיע לברזיל עם הכיבוש הפורטוגלי במאה ה-16. מקור תוף זה הוא מהודו.

אטאבקי
האטאבקי הינו תוף אוריינטלי ועתיק מהתרבות הפרסית. בזמנים אלו השימוש בכלי זה היה בעבור מנגינה פואטית ובו השתמשו לרוב במסיבות ומפגשים מוזיקליים. תוף זה מצא עצמו עם הזמן בתרבות הפורטוגלית ובאופן טבעי הגיע גם לברזיל ובהמשך היווה כלי מקצב בתוך תרבות הלחימה וריקוד הקפוארה.

סורדו
תוף העשוי עץ קל ותלוי על כתפיי המנגן ומאפשר נגינה קלה ונוחה על ידי שתי מקלות מרופדים. בתוף זה ניתן לחבר פדל ובכך יכול הוא לשמש כתוף בס. נחשב ללב הפועל של הסמבה ולרוב נמצא 3 מקצבים שונים של תוף זה בלהקה.

קאישה
נחשב לתוף מצעד המגיע מתרבות הסמבה הברזילאית. תוף זה תלוי באופן מסורתי על הכתפיים ועליו מנגנים בעזרת שתי מקלות. תפקיד הקאישה לתת עומק ונפח לסמבה.

רפיקיני
תוף בעל צליל ייחודי. תוף זה הינו בעל דופן כפולה והנגינה עליו מתבצעת באמצעות מקל אחד ויד או באמצעות שתי מקלות. נחשב בתרבות הברזילאית לצליל מתגרה וגבוה.

טמבורין
בתוף הטמבורין מנגנים על ידי מקל אחד המפוצל למספר ראשים ועשוי הוא לרוב מפלסטיק או ניילון. נגינתו נחשבת בוירטואוזית רבה ובהפקת צלילים מהירים ומרהיבים של מנגן מיומן.

במסגרת מופע התופים של להקת Danca Tropicana ינתנו רעיונות לבר מצווה שכך האורחים הרבים ייהנו מנעימת סגנון המוזיקה הברזילאית הקצבית, כזו שמתאימה בהחלט להעלאת הרגש והעצמת החוויה באירוע משפחתי זה. הלהקה מהווה אטרקציה ייחודית באירוע והופכת אותו לחגיגה שמחה וצבעונית שלא תשכח.

קרא עוד: כניסה לבת מצווה
קרא עוד: אטרקציה לבר מצווה

לפרטים והזמנות התקשר 054-4580580

יצירת קשר - דנסה טרופיקנה

0548759001374062024 (1)

טלפון: יעל - 054-4580580
דוא"ל: info@danca-tropicana.co.il