2

בית ספר לסמבה

festival2אם חשבתם שבית ספר לסמבה משמעו כן הוא- טעיתם. זהו לא המקום בו אפשר ללכת ללמוד לרקוד סמבה. בתי הספר לסמבה הם המקומות בהם מתאמנים הברזילאיים בריו דה ז'נירו לקראת הקרנבל. כחצי שנה לפני הקרנבל מתאמנים האומנים שמופיעים בקרנבל בריו במצעד המנצחות.

קיימים 12 בתי ספר לסמבה, כאשר לכל בי"ס יש 2 צבעים המאפיינים אותו (בדיוק כמו לקבוצת כדורגל), לדוגמא: בי"ס מנגירה – בצבעים של ורוד ירוק. בי"ס סלגירו- בצבעי אדום לבן וכו'. בי"הס לסמבה פזורים ברחבי ריו דה ז'נירו, כאשר כמעט בכל שכונה יש בי"ס לסמבה אחד, ואנשי השכונה בדרך כלל מזדהים ומעריצים את אותו בי"ס.

כל בי"ס לסמבה כולל מקום (אולם), רקדניות ברזילאיות קריוקה (מקומיות בריו), מעל 200 נגני בטוקדה ודגלים. בכל שנה נבחר קונספט מסוים, שעליו מתבסס כל ובונה את כל המערך של הקרנבל מסביבו. לדוגמא- אם הקונספט הוא ג'ונגל- אז יבחו שיר אחד בנושא ג'ונגל, תלבושות בנושא ג'ונגל או חיות, ו"ילבישו" את המשאית העצומה שמלווה את אותו בי"ס בצמחיה עבותה וחיות. בנוסף יבנו כוריאוגרפיות המתאימות לריקודי ג'ונגל בהתאם למקצבי הבטוקדה והשיר שנבחר.

את התלבושות והתפאורה מכינים באולם נפרד- במתחם בתי הספר לסמבה באחת הפבלות בעיר. במתחם זה ישנן 12 כניסות ל-12 בתי ספר שהם ב"נבחרת", (נבחרת= בתי הספר שנבחרו להתמודד בתחרות שבקרנבל). על התלבושות והתפאורה עומלים כל השנה, החל מחודש-חודשיים לאחר הקרנבל.

החל מחודש אוגוסט, ולאחר שנבחר הקונספט של כל בי"ס לסמבה, מידי שנה מתחילים בחזרות בבתי הספר לסמבה. תדירות החזרות הולכת ועולה ככל שמתקרבים לקרנבל. תחילת החזרות היא בבחירת השיר שילווה את ביה"ס. מספר זמרים שמציעים שירים לבתי הספר שרים 3 פעמים ברציפות כל שיר ביחד עם כל מתופפי הבטוקדה והאנשים והרקדנים שתומכים באותו שיר, וזאת על מנת לבדוק אם השיר הברזילאי קליט. לאחר מספר חודשים בוחרים את השיר המתאים והקליט ביותר. ואז עושים חזרות על השיר עצמו, על הכוריאוגרפיות, על התיאום בין המתופפים. עד פברואר הכל צריך להיות מושלם.

תיירים מכל רחבי העולם המבקרים בברזיל בעיר ריו, אוהבים לבקר באחד מבתי הספר לסמבה בזמן החזרות. בעיקר מבקרים בבתי הספר: מנגירה, סלגירו ובז'ה פלור.

אם יצא לכם לבקר בריו דה ז'נירו בתאריכים שבין אוגוסט לפברואר, תוכלו להגיע לאחד מבתי הספר ולצפות כאורחים בחזרות. תדהמו לראות את הרקדניות הברזילאיות רוקדות סמבה ומזיזות את רגליהן במהירות. תתרשמו מעוצמת הקצב שנוצרת ע"י מתופפי הבטוקדה והנגנים האחרים ומהאנרגיות במקום, וזה עוד רק החזרות... 

קרא עוד: רקדניות ברזילאיות לאירועים
קרא עוד: להקה ברזילאית

חזרה למאמרים

לפרטים והזמנות התקשר 054-4580580

יצירת קשר - דנסה טרופיקנה

0548759001374062024 (1)

טלפון: יעל - 054-4580580
דוא"ל: info@danca-tropicana.co.il